Skip links

Sülün kuluçka süresi ve sülün kuluçkası

Sülün kuluçka süresi ve sülün kuluçkası ile ilgili herşey.

Sülün kuluçka süresi

Sülün kuluçkası nasıl yapılır?

  • Kuluçka makinesi

Piyasada değişik markalarda ve değişik çeşitlerde kuluçka makineleri bulmak mümkün. Ayrıca bu makalede anlatmak istiyoruz ki sülün yumurtası için nasıl bir kuluçka makinesi almalıyız ve sülün kuluçka süresi nasıl bir süreçtir.

İlk önce kuluçka makinesi almak isterseniz onun havalandırma sisteminin olduğundan emin olun. Genelde havalandırma sistemine sahip olan makineler havalandırması olmayan makinelerden daha iyidir. Ama dikkat edin ki sadece havalandırma sisteminin olması makinede yeterli değil.

Kuluçka makinesini aldıktan sonra onu çalıştırmadan önce dikkatlice kullanma kılavuzunu okuyun ve makineyi nasıl kullanacağınızı öğrenin.

  • Kuluçka makinesinin hazırlığı:

Makineyi çalıştırmadan önce onu güzelce temizleyin ve içini dezenfekte etmeyi unutmayın. Sonra onu açık bir alanda bekletin ve onun hava ile temasının olmasını sağlayın ve kurumasını bekleyin. Yumurtaları makineye koymadan önce makineyi iki gün önceden çalıştırın. Makineyi önceden çalıştırmak onun ısı oranının ve nem oranının ayarlanmasına yardımcı olur.

  • Yumurtaların saklanması

Yumurtaları saklamak hassas bir işlemdir ve onların nasıl saklayacağınız ile ilgili bilgilerinizin olması gerek. Yumurtalar saklanırken yumurtaların sivri tarafı aşağı bakar şekilde olmaları gerek. Yumurtaları sakladığınız odanın sıcaklığı 12,7°C olmalıdır ve uygun nem oranı ise 65%-70% dir. Isı ve nem düzensizliği yumurtaları kötü bir şekilde etkiler ve yumurtaların bozulma olasılıklarını yükseltir.
Yumurtalar her gün en az 3 kez çevrilmelidir. Sülün yumurtası en fazla 7 gün özel koşullar altında saklanabilir ve eğer 7 günden fazla saklanır larsa dölün embriyoya dönüşme olasılığı her gün düşecektir.

  • Sülün yumurtası kuluçkası için gerekli ısı ve nem oranları.

Havalandırma sistemine sahip olan kuluçka makinesi kullanırsanız eğer sülün yumurtası kuluçkasına uygun ısı 37,8°C ve havalandırma sistemi olmayan makineler için 38,9°C-39,4 °C olması gerekiyor. Isı oranını sabit tutmanız onun yumurtada bulunan embriyonun gelişimi ve çıkımı için çok önemlidir. Kullandığınız kuluçka makinesinin kaliteli bir sensör sistemine sahip olduğundan emin olun.
Sülün kuluçkası için gerekli nem oranı 55% dir ve bu oran oda sıcaklığına göre değişebilir. Nem oranının doğru bir şekilde uygulanmaması yumurtalara ciddi sorunlar yaratır ve gelişim ve çıkım süreçlerinde problemler oluşturabilir.

  • sülün yumurtalarını düzenli olarak çevirin

Kuluçka makinenizin yumurta çevirme sistemi olmazsa kendiniz düzenli ve dikkatli olarak yumurtaları çevirmeniz gerekli. Her gün en az 3 kez yumurtaların çevirilmeleri gerek. Her yumurtayı yaklaşık 180° çevirmeniz gerek.

  • havalandırma sistemi

Havalandırma sistemine sahip olan kuluçka makineleri kolaylık sağlayarak makinenin içine her zaman taze hava olmasına yardımcı oluyor.
Havalandırma sistemine sahip olmayan kuluçka makinelerini günde belirli bir süreçte makinenin kapağını açık tutmanız gereklidir.

Havalandırma sistemi sadece makineyi havalandır makla kalmıyor belki makinede olan karbondioksit i bile makineden çıkarıyor.
Sülün için kuluçka süresi 24-26 gün arasıdır. Civcivler yumurtada 21.gün gelişim sürecini tamamlayarak çıkım dönemine giriyorlar. Çıkım dönemi sülünler için genelde 3-4 gün arasıdır. Çıkım süresinde yumurtaların çevirilmemelidir. Çıkım süresinde yumurtalar çıkım sepetine alınıp ve nem oranı yükselir.
Nem oranı çıkım süresinde 65% olmalıdır. Yüksek nem oranı yumurtaları kabuğunun yumuşamasına neden olurb ve civcivlerin kolayca yumurtalarını kırılmalarına yardımcı olur.dikkat edin ki çık fazla nem civcivin boğulmasına neden olur.
Çıkım süresinde havalandırma sistemini hızlı bir şekilde çalıştırmanız gereklidir.

Altın kuluçka makinesi-EB1

Altın kuluçka makinesi-EB1 kolay kullanım özelliğine ve yüksek çıkım performansına sahiptir. Kullanıcı çok rahatlıkla kuş türünü makinenin üzerinde bulunan ekran  vasıtasıyla seçebilir.Altın makinesinin üzerinde bulunan gün saycı sistemi kullanıcının gün sayımında hata yapmasını önler. Altın kuluçka makinesi-EB1’in kapasitesi sülün  döllü yumurtası için 47 adettir. Bu makineyi kullanarak sülünden başka tavuk, bıldırcın, keklik, kaz, hindi, muhabbet kuşu, tavuskuşu, jako, papağan, ispinoz, kanarya kuşu, güvercin, siyah kuğu, muskovi ördeği, flamengo, leylek gibi kuşları da tam otomatik olarak inkübe etmek mümkündür.

Altın kuluçka makinesi-EB2

Altın kuluçka makinesi-EB2’nin kapasitesi sülün  döllü yumurtası için 94 adettir. Altın kuluçka makinesi 2’de bulunan özel sistemlerden birisi makinenin aynı anda 2 işi yapmasıdır. Örneğin, makinenin içinde çıkım dönemine ait yumurtalar olursa viyol motoru hareketsizdir. Eğer çıkım dönemine ait olan yumurtaları çıkım sürecine özel sepete koyarsak viyol bölümüne yeni gelişime hazır yumurtaları ilave edebiliriz. Sonuç olarak cihaz hem gelişim dönemini hem çıkım dönemini aynı anda yumurtalara uygulayabilme yeteneğine sahiptir.

Join the Discussion