Skip links

Tavuk kuluçka süresi ve nelere dikkat etmeniz gerek.

Tavuk Kuluçka Süresi ve Kuluçka Süresinde Nelere Dikkat Etmeniz Gerek.

Kuluçka makinesini kullanmadan önce bu makaleyi mutlaka okuyun.Tavuk yumurtasının kuluçkası için 3 aşamayı ilk başta uygulamanız gerekir. Bu uygulamalar döllü yumurtalar almak, koşulların doğru bir şekilde uygulamak ve kaliteli bir kuluçka makinesi almak. Gelelim tavuk kuluçka süresi hakkında bilgi vermeye.

Tavuk kuluçka süresi

  • Döllü yumurta

Kuluçka makinesi için kullanacağınız döllü yumurtalar sağlam ve sağlıklı olmaları gerekli. Döllü yumurta alırken kuş yetiştriciliklerinden ve güveneceğiniz bir yerden alın ve yumurtaların taze olmasından emin olun.

  • En iyi çiftleşme nasıl olmalı?

En iyi yumurtayı elde edebilmek için çiftleşme kafesinde 3 tavuğa bir erkeğin olması lazım. Tavukların çok fazla olması dölün zayıf olmasına neden olur ve çıkma oranı yumurtalarda düşer.

  • Yumurtaların saklanması

Yumurtaların saklanacağı yer temiz ve bakterilerden arınmış bir yer olması gereklidir. Yumurtaların depolanacağı yer temiz ve sağlıklı bir ortam olmazsa çıkacak olan civcivler hasta olurlar ve diğer civcivlerinde hastalanmalarına neden olur.

Döllü yumurtalar maksimum 7 gün depolanarak saklanabilir ve 7 gün sonra makineye girmeleri şartdır. Eğer 7 günden fazla bir süreç depoda kalırlarsa dölün embriyo dönüşme oranı düşer ve hatta yumurtalar bozulabilir.

Döllü yumurtalar 25°C sıcaklıkta aktifleşerek gelişim başlar, bu yüzden yumurtaların saklanacağı ortamın sıcaklığı 16-18°C arası olmalıdır. 15°C den düşük sıcaklıklar dölün bozulmasına ve etkisinin kaybedilmesine neden olur.

*Yumurtaları makineye koymadan önce kuluçka makinesini bir gün boyunca 25°C lik sıcaklığa ayarlayarak ısınmasına izin verin.
*Kırık yumurtalar, kanlı yumurtalar, bayat yumurtalar ve dölsüz yumurtalar makineye koyulmamalıdır.

  • yumurtaların temizlenmesi

Kümesten çıkan yumurtalar genelde kirli ve dışkıya bulanmış bir haldeler. Bu yüzden yumurtaların temizlenmesi gerek ki hava gözenekleri açılarak embriyonun nefes alması mümkün olsun. Yumurtaları temizlemek için hiç bir zaman yıkamayın. Yumurtaların yıkanması içinde bulunan dölün zarar görmesine neden olur. Onları temizlemek için diş fırçası veya ince bir mendil kullanabilirsiniz.

  • Yumurtaların dizilmesi

Yumurtaları makinenin içindeki viyole koyarken yumurtanın sivri tarafı aşağı bakar bir şekilde olması gerekiyor.

  • Tavuk yumurtası için kuluçka süreci ve ayarlar

Tavuk yumurtası için kuluçka süresi 21 gündür ki ilk 18 gün gelişme süresi ve son 3 gün çıkım süresi adlandırılıyor. Tavuk yumurtaları çıkım dönemine girdikleri zaman yumurtaların çevrilmeleri durdurulmalı ve özel çıkım sepetine aktarılmalılar. Gelişim süreci için ısı oranı 37,5°C-37,6°C olmalıdır ve çıkım süresi için uygun olan ısı oranı 37°C olmalıdır. Uygun nem oranı ise gelişim dönemi için 60% ve çıkım dönemi için 70% olmalıdır. Havalandırma sisteminin doğru bir şekilde uygulandığından emin olun.

  • Döllü yumurta nasıl seçilir

Makine için gerekli olan, döllü yumurta kullanmak. Makineye konulan yumurtaların döllü olup olmadığını kontrol etmeniz gerekli. Bunu yapmak içinde 3.gün, 7.gün ve 14.gün yumurtaya ışık tutarak onun döllü olup olmadığını ve gelişip gelişmediğine bakabilirsiniz. 16.günden itibaren sakın yumurtaları dışarı çıkarmayın.

Döl kontrolü
  • çıkım süresinde dikkat etmeniz gereken noktalar

Civcivler yumurtadan çıktıktan sonra onları sakın makineden çıkarmayın. 24 saat boyunca civcivler makinede kalmaları gerekir.

Tavuk kuluçka süresi
Tavuk kuluçka süresi
Tavuk kuluçka süresi

Altın kuluçka Endüstriel ve Ticari Gurunun kuluçka makinelerinde  bulunan akıllı sistem tamamen otomatik bir şekilde ısı ve nem gibi ölçülerini alıp gereken ayarları otomatik bir şekilde uygularlar. Akıllı sistemler kuluçka makinelerinde bütün işlemlerin doğru bir şekilde devam etmesine yardımcı olur dolayısıyla çıkım oranı yükselmiş oluyor.

Join the Discussion