Skip links

Tavuk kuluçkası nasıl yapılır?

Tavuk kuluçkası nasıl yapılır?

Bu makalede sizlere tavuk kuluçkası adımlarını anlatacağız ve tüm aşamaları ve dikkat edilmesi gereken püf noktalarınada değineceğiz.

Bu makalede anlatmış olduğumuz kuluçka, kuluçka makinesi yardımıyla yapılan kuluçka yöntemidir. Bu yöntemi yapmak için gereken malzemeleri ve gereken önemli faktörleri söyleyeceğiz.

tavuk-kuluçka-süresiŞimdi sizin aklınızda şu vardır ki neden doğal yöntemle yapılan kuluçkayı anlatmıyoruz; çünkü:

1.Gurk tavuğa ihtiyacınız kalmıyor.

2.Güçlü ve kaliteli kuluçka makineleri yardımıyla yüksek oranda çıkım sağlayabilirsiniz ve sorunla karşılaşma olasılığı azalmış olur.

3.Hijyenik ve temiz bir kuluçka işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Tavuk kuluçkası yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler:

1.Kaliteli ve Standart bir kuluçka makinesi.

2.Temiz ve havalandırması olan bir ortam.( Oda gibi bir yer olabilir)

3.Kaliteli ve sorunsuz döllü yumurtalar.

4.Yumurtaları kısa bir süre saklamak için temiz ve zararlı böcekler ve hayvanlardan uzak bir ortam.( nem ve ısı oranları ayarlanmalıdır)

5.Makineyi kullandığınız odanın sorunsuz elektrik çıkışı olmalı.

**Kuluçka için alacağınız yumurtalar mutlaka döllü olması gereklidir. Lakin her döllü yumurtayı almak gerekir çünkü bazı çiftliklerde hijyensiz ortamda üretilen yumurtalar kuluçka süresinde sorun oluşturup ve diğer sorunsuz yumurtalara da zarar verir. Dolayısıyla güvenilir bir yerden yumurta almak çok daha iyi olur.

tavuk-kuluçkasiTavuk kuluçkası adımları:

Gelişim süreci: Bu aşamada döllü yumurtaları nem ve ısı olarak ayarlanmış kuluçka makinesinin içinde olan viyolde dizmek. Ve tavuk yumurtasının 18 gün boyunca makinede saklamak.Bu aşamada dikkat etmeniz çok önemli noktalar:

1.Isı: Tavuk kuluçkası için gereken ısı oranı 37.8 ° dir. Eğer bu sıcaklıktan düşük olursa embriyonun gelişiminde sorun yaşanır. Ayrıca sıcaklık sabit olmalıdır.

2.Nem: Nem miktarı 18 gün olan gelişim sürecinde yüzde 60-65 olmalıdır. Nem miktarı yumurtalar için çok önemli bir konudur.

Nem miktarının azalması veya gerektiğinden fazla çoğalması embriyonun zarar görmesinde neden olur.

3.Havalandırma: Her canlının yaşaması için oksijene ihtiyacı vardır ve bu ihtiyaç karşılanmazsa eğer canlı ölür ve yaşaması mümkün olmaz. Döl yumurtanın için gelişir ve embriyo olur ve sonuçta canlı bir varlıktır ve onunda yaşaması için oksijene ihtiyacı vardır. Makinede bulunan havalandırma sistemi bunun içindir ve embriyonun nefes almasında yardımcı olur ve makinenin içindeki karbondioksidi dışarı atıp ve içeriye oksijen aktarır.

4.Çevirmek: Döllü yumurtalar gelişmeye başladıklarında yumurtalar düzenli bir şekilde çevrilmeleri gerek. Eğer yumurtalar çevirilmezler ise döl kabuğa yapışıp ve sonuç hüsran olur. Çoğu kuluçka makinelerin de çevirme işlemi makine tarafından yapılıyor.

18 gün gelişim süreci bittikten sonra son 3 gün olan çıkım süreci başlar. Bu sürede nem miktarının çoğalması gerekli çünkü kabuğun kolayca kırılabilmesi için kabuk yumuşak olmalıdır. Bu süreçte makinenin kapağını elinizden geldiği kadar az açın ve 3 günün bitmesini bekleyin. Bu süreçte civcivler kabuğu kırıp dışarı çıkmaya çalışacaklar.

 Bizimler beraber olduğunuz için sizlere teşekkür ederiz.

Daha Fazla bilgi için aşağıdaki adrese başvurabilirsiniz.

 

 

Opinions

    1. Post comment

      Makalemizi okuduğunuz için sizlere teşekkür ederiz. Yumurtalar kuluçka makinesine koyulduktan sonra her 5 saate bir veya 8 saatte bir çevirilmeliler.

      Permalink

Join the Discussion