Skip links

Yumurta neden yatay viyole konulmalı?

Yumurta neden kuluçka makinesinde yatay bir vaziyette viyole konulmalı?

Piyasada değişik markalarda ve değişik çeşitlerde kuluçka makineleri vardır ki bu makinelerin kendilerine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Ayrıca bu makinelerde nem, ısı ve havalandırma gibi sistemler değişik markalardaki makinelerde farklıdır. Bu makalede kuluçka makinelerindeki viyol sisteminden bahsedeceğiz ve yumurta neden yatay viyole konulmalı? sorusu ile ilgili detaylı bir inceleme yapacağız.

Yumurta neden yatay viyole konulmalı?
Yumurta neden yatay viyole konulmalı?

Bu makaleyi okuyorsanız kuluçkaya meraklısınızdır ve kuluçkacılık ile ilgili başka kaynaklara başvurmuş sunuzdur. Başarılı bir kuluçka sonuçlanması için çoğu faktörlere dikkat etmeniz lazım. Bu etkili faktörlerden biri yumurtaların çevrimi ve makinede konulum şeklidir.

Yumurtaların doğru bir şekilde çevrilmemeleri onların zarar görmesine neden olur. Yumurta çevrilmezse eğer embriyo kabuğa yapışabilir ve ölmesine neden olur. Dolayısıyla bu konuya çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Yumurtaları makineye koymadan önce dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta yumurtaların temizlenmesidir. Kirli yumurtaları temizlemeden makineye koymak makinede bozulmaları neden olur ve diğer yumurtaları bile bozabilir. Dolayısıyla yumurtaları makineye koymadan önce onları bir ıslak mendil ile temizleyip ve fermal gazı ile onları dezenfekte etmeniz gerekiyor. Yumurtaları sakın yıkamayınız. Yumurtaları yıkamak onların hava gözeneklerinin tamamen açılmasına ve yumurtanın içine havadan fazla bakteri girmesine yol açar.

Yumurtaların Çevrilmesi

Kuluçka makinelerinde yumurtaları çevirmek için değişik yöntemler uygulanılır. Gerçekci bakarsak bu konuya yumurtaların çevrilme şekli çoğu sistemlerde aynıdır fakat yumurtaları çeviren sistem farklı olabiliyor. Bu farklı sistemleri detaylı bir şekilde inceliyoruz.

  • Boya özel viyoller: bu viyoller her boy yumurtaya özel olarak tasarlanmıştır. Örnek olarak kaz yumurtası için özel viyol ve bıldırcın yumurtası için özel viyol bu makinede bulunuyor. bu viyollerin motorları yumurtaları 45° sağa ve 45° sola çevirir ve toplam olarak yumurtalar 90° derece çevrilmiş oluyor. bu viyoller yumurtaları 360° çeviremezler. Bu sistemin bir diğer dezavantajlarından biri yumurtaların dikey bir şekilde konulmalarıdır. Yumurtaların dikey şekilde konulmaları çıkım oranını düşürür.
  • Çok yönlü yumurtalar: bu viyollerde yumurtalar bir sepetin üzerinde yer alıyorlar ve ayırıcı adlı nesnelerle yumurtaları birbirlerinden ayırmak gerek ve uygun olan mesafe korunmuş olacaktır. Bu viyollerin en iyi avantajlarından biri yumurtaları 360° çevrilmesidir. Bir diğer avantajlardan biri şudur ki gelişim süresi bittiğinde ayırıcıları çıkarıp sepeti çıkım süresi için uygun hale getirebilirsiniz. Yumurtalar bu viyollerde yatay bir şekilde konulmalıdır ve bu standartlara gayet uygun bir konulum şeklidir.
  • Tekerlekli viyoller: Bu viyoller en yeni tasarlanan ve yüksek teknolojiden yararlanan viyollerdir. Bu viyoller en yüksek verim oranına sahip olan viyollerdir. Bu viyollerde çok yönlü viyollerden daha fazla yumurta kapasitelerine sahiptirler. Bu viyoller içi boş uzun silindirlerin birbirinin yanında durmasından oluşur. Yumurta bu iki silindirin üzerine ve arasında yer alır. Viyol motoru çalışmaya başladığında yumurtalar 360° çevrilmeye başlayacaktır. Bu viyollerde yumurtanın çevrilirken yere düşüp kırılma olasılığı sıfırdır.

Neden yumurtaların yatay bir şekilde viyole konulması yüksek çıkım sağlar?

Eğer yumurtanın tavuk tarafından nasıl kümese koyduğuna dikkat ederseniz, yumurtanın yatay bir şekilde olduğunu görebilirsiniz. Yumurtanın yatay vaziytte olması civcivn çıkmasını ve gelişmesinde öneml bir rol oynar ve en önemlisi yüksek çıkım oranı bile sağlayabilir. Yumurtanın yatay vaziyette olması onun sıcaklığın yumurtanın her yerine eşit bir şekilde erişmesini sağlar.

Altın kuluçka makinelerinin Viyolleri ve Viyöl motorları

Altın kuluçka makinelerinde bulunan viyol motorları, viyolü çevirmek için yapılmıştır. Yumurtaları 360 dereceye kadar herhangi bir basınç ve ya darbe uygulamadan sessiz bir şekilde çevirme özelliğine sahip olan bu motorlar, tamamen anne kuştan ilham alınarak tasarlanmıştır.Altın kuluçka makinesi-EB6 yanında gönderilen 3 çeşit viyöl, yumurta boyutlarına göre esnek tasarlanmış ve  kullanıcının her kuş türüne özel viyol almasına gerek yoktur. küçük yumurtalar için küçük viyöl, büyük yumurtalar için büyük viyöl ve orta yumurtalar için orta boyutta viyöl kullanılabilir.

Join the Discussion