Skip links

Yumurta beyaz rengi mi daha iyi yoksa kahve rengi mi?

Beyaz kabuklu yumurta mi daha iyi yoksa kahve kabuklu yumurta mı?

Şimdiye kadar sormuşsunuz dur kendinize ke neden yumurtaların kabukları neden farklı renklerde olurlar? Ve acaba bu ikisinin arasında fark mı var mı ve eğer fark varsa hangisi daha iyi? Bu soruların cevabını bugünkü makalemizde cevaplayacağız.

Yumurtalar kahve ve beyaz renklerde olduklarına rağmen bazen mavi , yeşil ve siyah yumurtalar bile bulmak mümkündür ki bu yumurtalar bir özel cinslerde olan tavuklardan olabilir. Marketlerde en çok göze çarpan yumurtalar genelde kahve ve beyaz renklerde olurlar.

Yumurta2Peki bu değişiklikler hangi nedenlerden  kaynaklanıyor?

Yumurtaların değişik renkler sahip olmaları tavuğun kendisinin yumurtasının renk farklılığından kaynaklanıyor. Tavuğun kendisi civcivken yumurtasının değişik renge sahip olması onun yumurtladığı yumurtaların farklı renkler sahip olmasına neden oluyor. mesela eğer bir yumurta siyahsa bu demektir ki anne tavuk civcivken kendisi siyah renkte bir yumurtadan çıkmış. Dolayısıyla yumurtanın içindekilerin hiç bir farkı yoktur. Mesela siyah renkte ve kahve renkte olan iki yumurtayı birbirleriyle kıyaslarsak eğer ikisinin de aynı içeriklere sahip olduklarını anlayacağız.

Bazı zamanlar yumurtalardaki renk farklılıkları baz dış faktörlerden kaynaklandığını anlıyoruz. Örnek olarak mavi renge sahip olan bir yumurtanın farkı açık renkte olan bir yumurtayla sadece  tavuğun yumurtayı tohumluğunda taşıdığı süreçte dış faktörlerin etki yaratmasından kayanaklanığıdır. Bu faktörler nem oranı, ısı miktarı, ışık gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Sakin ve uygun ortamlarda yaşayan tavuk her zaman büyük ve daha canlı renklerde yumurta yumurtlar ve uygun olmayan ortamlarda yaşayan tavuk ise daha küçük ve daha açık bir renkte yumurta yumurtlar.

yumurta3

Soru: peki neden evde yetiştirilen tavukların yumurtaları fabrika tavuklarının yumurtalarından daha lezzetlidir?

Yukarıda da anlattığımız üzere tavuğun yaşadığı ortam yumurta üzerinde çok etki oluşturabilir. Örneğin eğer doğal bitkilerden ve böceklerden beslenen tavuk yumurtlarsa çok kaliteli bir yumurta ortaya çıkacaktır ve protein ve yağ oranın yüksek olduğunu anlamış olacağız. Ama yedi yirmidört kafesde kalan bir tavuğun yumurtalarını dışarıda güneş ışığı altında yaşayan tavuğun yumurtalarını kıyaslarsak ikinci tavuğun yumurtaların daha iyi olduğunu anlamış olacağız. Nedeni ise dışarıda büyüyen tavuğun vücudunda olan vitaminler doğal yoldan ve kimyasal yoldan almadığını anlayacağız.

Sonuç olarak yumurtaların renkleri onların lezzetleri üzerinde etkileri yoktur ve sadece anlatmış olduğumuz faktörler yumurtanın lezzetinde etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Join the Discussion