Skip links

Yumurtanın içinde embriyonun gelişimi

Embriyo yumurtanın içinde nasıl gelişir?

Yumurtanın içinde embriyonun gelişimi çok hassas bir süreç olarak iki bölümden oluşur. Bu iki bölüm gelişim ve çıkım süreci adlandırılıyor. Piyasada bulunan kuluçka makineleri işlemlerine göre iki çeşittir, gelişim sürecine ve çıkım sürecine özel makineler kuluçka işlemlerini yapmaktadır. İki işlemi yapabilen makineler bile piyasada mevcuttur.

Yumurtanın içinde embriyonun gelişimi

Gelişim ve çıkım süreci

Gelişim süreci döllü yumurtalarda embriyunun gelişme ve büyüme sürecidir. Bu süreçte döllü yumurta özel koşullarda embriyoya dönüşmesiyle gelişim süreci başlayıp embriyo gelişimin son günlerinde tam bir civcive dönüşüyor.

İlk günde yumurta makinede 37/7ºC bulup ve döl bu ısıda aktifleşmiş oluyor. Aslında bu ısı dölün embriyoya ve embriyonun civcive dönüşme nedeni olabilir.

Yumurtanın içinde embriyonun gelişimi

4. Gün

Daha detaylı bir şekilde incelersek eğer dölün embriyoya dönüşmesi 4. Günden itibaren başlar ve embriyo her gün gelişerek civcive dönüşür. Dolayısıyla bu dört gün içinde kuluçka makinesinde bulunan yumurtanın döllü olup olmadığını anlayabiliriz. Ve eğer döllüyse embriyoya dönüşme gücüne sahip olup olmadığını bile anlamak mümkün. Bu nedenle çoğu bilgi kaynaklarında 3. Günde dölün olup olmadığını kolaylıkla anlayabilmemizin mümkün olduğu açıklanmıştır.

Kuluçkanın 4. Gününde yumurtada oluşan allantois kesesi amniyon kesesinin arkasında oluşur.Ve ambriyu bu kesenin sol tarafında yer alır. Bugün de göz pigmentleri bile oluşur.

5. Gün

5. Günden itibaren sindirim sistemi gelişime başlar.

6. Gün

5. günden sonra yani 6. Gün başladıktan sonra kanatlar, tüyler ve pençeler oluşur. Ve onları detaylı bir şekilde görmek mümkün. Embriyonun gagası gelişime başlar ve onu görmek bile mümkün.

6.gün itibariyle embriyo rahatça yumurtanın içinde hareket eder ve artık onu yumurtanın içinde birer civciv olarak düşünebiliriz.

8. Gün

Civciv 8.gün itibariyle çok fazla gelişip onun tüylerini bile rahatlıkla görmek mümkün. Kemikler sertleşip ve civciv güçlü bir iskelete sahiptir.

9. Gün

Yumurtanın içinde bulunan civciv 9. Günden sonra şekil alıp kuş görünümüne kavuşur. 9.günden sonra civcivin kafası büyümeye başlar.

10. Gün

Gözlerinin gelişimini 10.gün itibariyle görebiliriz.

Yumurtanın içinde embriyonun gelişimi

11. Gün

11.Günde kuşun iç organları gelişmeye başlar. İç organlar arasında böbrek diğer organlardan daha çok gelişir.

12. Gün

Civcivimizin bacakları yeterli gelişime 12.günde gelerek eğilmeye başlar ve pençeler tamaen gelişir. Tüylerde yeterli kadar büyür. Bugün den itibaren yumurta beyazının büyümesine şahit oluyoruz ve bugünden sonra protein tüketimi başlar.

13. Gün

13.Günde yağın yumurta sarısına ulaştığını görebiliriz. Bu yağ katmanı civcivin parmaklarının arasında olan deri oluşmaya başlar.

14. Gün

Yumurtamızın içinde olan civciv 14.gün kafasının büyüdüğü için yumurtanın büyük tarafına kaymaya başlar. Yumurtanın büyük tarafında oksijenin yüksek oranda olması sebebiyle kuş daha rahat nefes almaya başlar. Oksijenin oranın yüksek olması civcivin çıkım sürecinde yumurtayı kırmak için yeterli oksijen ihtiyacını karşılamak içindir. Aksi takdirde civcivin oksijen yetersizliğinde boğulup ölme olasılığı çok fazla yükselir.

15. Gün

Civcivin Vücudundan dışarda olan bağırsakları 15.gün karnın içine doğru toplanmasına şahit oluyoruz.

16. Gün

16. Günde civcivin tamamen geliştiğine değinebiliriz. Ama hala gelişim sürecinin tükendiğine kesin karar veremeyiz.

17. Gün

Tırnakların ve gaga’nın 17.günde tamamlanmasıyla gelişme süreci tükenmeye doğru devam ediyordur.

18. Gün

Civcivimiz 18.günde çıkmaya hazırlanarak kalan yemek depolarını tüketip çıkım dönemi başlar.

Çıkım döneminde yumurtalar çıkım sürecine özel sepetlere alınarak çıkım makinesine giriyorlar.

Çıkım sürecinde nem ve ısı oranları dikkatlice kontrol edilmesi zorunlu olması gerekir. Çıkım süreci çok hassas bir süredir ve civciv zorlanmadan yumurtanın kabuğunu kırması gerekir. Kolay kırılması için nem oranı doğru bir şekilde uygulanması gerekir. Nem yumurtayı yumuşak tutarak onun kırılmasında kolaylık sağlıyor.

19. Gün

19.günde civciv küçük gagasıyla kabuğu kırmaya çalışıyor. bu son üç günde allantoik sıvısı civciv tarafından tüketilerek yumurtanın kırılması için yeterli gücü elde etmiş oluyor. Civciv yumurtayı tamamen kaplayarak sadece oksijen kesesinden oksijen ihtiyacını karşılıyor.
Son günlere gelip varan civcivimiz kabuğu kırmak için elinden gelen her şeyi yapıyor ve gagasıyla yumurtayı kırıp çıkmaya çalışıyor. oksijen oranı civciv için çok önemlidir. Yumurta sarısı kuşun karnında tamamen yer alarak onun enerji ihtiyacını karşılıyor.

21. Gün

21. Gün yumurtadan ayrılma günüdür. civciv kabuğu kırmak için mücadele etmekte. Sizin bu süreçte onu dikkatlice gözetlemeniz lazım ve gerekli yardımı yapmanız lazım. Civciv yumurtanın tamamen kırma gücüne sahip olmaması nedeniyle onun sizin yardımınıza ihtiyacı vardır. Eğer herhangi bir kırık 21. Günde görürseniz yumurtayı yavaşça ve dikkatlice kırabilirsiniz.

 Yumurtanın içinde embriyonun gelişimi
Yumurtanın içinde embriyonun gelişimi

Dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta:

 •  Civcivler yumurtadan çıktıktan sonra sakın onları kuluçka makinesinden çıkarmayın. Civcivlerin makinede 24 saat boyunca makinede kalmaları gerek.
 • Bu 24 saat boyunca civcivlere sakın yem vermeyin. Onların karnında olan yumurta sarısı birer enerji kaynağı oldukları için onu tüketmeleri gerekir aksi takdirde yem yemeleri bu yumurta sarısının kalıp yozlaşmasına sebep olur ve civcivde hastalıklara yol açabilir.

Kuluçka makineleri işlemlerine göre 2 çeşittir.

 • Gelişim dönemine özel olan kuluçka makineleri özel viyollere sahiptirler. Özel motora sahip olan bu viyoller yumurtaları çevirerek embriyonun kabuğa yapışmasını önler ve ısı ve nemin yumurtanın her tarafına ulaşmasını sağlar. Bu tür kuluçka makineleri gelişim sürecine gerekli bütün işlemleri yumurtaya uygular.
 • İkinci çeşit kuluçka makineleri çıkım sürecinde gerekli olan işlemleri yumurtaya uygular ve civcivin yumurtadan çıkmasına yardımcı olur. Bu makinelerde özel sepetler vardır ve yumurtalar gelişim sürecini geçirdikten sonra bu sepetlere alınıp ve civcivin yumurtadan çıkması için nem ve ısı gibi oranlar ona uygulanır.
 • Çeşit makineler iki işlemi de yapma kabiliyetine saiptir.

Altın kuluçka makinesi üreticisi 96 lık Altın kuluçka makinesi-EB2 yi eş zamanlı gelişim ve çıkım ayarlarını uygulama özelliğini bulundurmuştur.

Opinions

  1. Post comment

   Merhabalar, Öncelikle makalemizi okuduğunuz için sizlere teşekkür ederiz.Sorunuza gelince kuluçka döneminde olan döllü yumurtalar 8.gün ve 14.gün kontrol edilmeliler.

   Permalink

Join the Discussion