Skip links

Yumurtanın inanılmaz faydaları ve Özellikleri

Yumurtanın inanılmaz faydaları ve özellikleri

Yumurta en iyi yiyecekler arasında en başta yer alanlardandır. Yumurtayı hepimiz gerektiği kadar tanıyoruz ve günlük yediğimiz yemeklerdendir. Bu makalede sizlere yumurtanın inanılmaz faydaları ve daha önce hiç duymadığınız özelliklerinden bahsedeceğiz. Yumurtanın yüksek miktarda kolesterolünün olması çoğu insanların hatalı düşünmesine neden oluyor ve onun zararlı olduğunu düşünüyorlar lakin onun sayısız faydalarından habersizler.

yumurtanın inanılmaz faydaları

2012 yılında Amerika’da olan harvard üniversitesi ve Çinde olan Tongji tıp koleji arasında yumurtanın kalp hastalığına olan etkisi üzerine ortak bir araştırma başlamış ve araştırmanın sonucunda belli oldu ki yumurta beyin ve kalp krizine neden olmaz, belki her gün bir adet yumurta kullanmak bu hastalıkların azalmasına neden olur ve hatta her gün bir adet yumurta tüketmek çok sağlıklı bir yemek alışkanlığına dönüşebilir.


Bildiğimiz üzere her yemeğin çok tüketimi zararlıdır. Dolayısıyla yumurtanın çok tüketimi sağlık için zararlıdır. Ama bugün sizlere yumurtanın çok sayıda olan faydalarını anlatacağız.

Yumurtanın faydaları

Yumurta vücut organlarının daha iyi çalışmasını sağlar.

yumurta yüksek oranda besleyici maddelerle doludur. İki adet büyük tavuk yumurtasında 10 gram protein bulunuyor ve vücudun organlarının besleyici maddelerini C vitamini hariç karşılıyor. Bu yüzden eğer yumurta meyve suyu ve ekmek ile beraber kahvaltıda tüketildiğinde vücut, yemek ihtiyacını tamamen karşılamış oluyor.

Yumurta vücudun demir ihtiyacını karşılıyor.

Çoğu insanlar demir eksikliğinde sorunlar ve hastalıklar yaşıyorlar. Kandaki demir oksijen taşır ve vücutta hayati bir önemi var. Demir vücut için enerji kaynağıdır ve bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Yumurtanın sarısında olan demir vücut için çok yararlıdır ve demir ihtiyacını karşılar. Ayrıca yumurtada olan demir sindirilmesi çok kolaydır.

Yumurta vücut için gereken besleyici maddeleri taşır.

Yumurtadaki besleyici maddelerin yoğunluğu onu çok değerli bir yemek yapmış. Yumurta 30% folat, 40% E, A, B12 vücut vitaminini karşılar.

Yumurta kolesterolün azalmasına yardımcı olur.

Eskilerden beri yumurtanın çok miktarda kolesterolünün olduğunu söylerler ama yapılan araştırmalar sonucunda yumurta tüketiminin kalp hastalığıyla ilişkisinin yanlış anlaşıldığı belli oldu. Nedeni ise yumurtalarda olan kolesterol çeşidi farklıdır ve vücutta değişik etkileri olabilir. İki çeşit kolesterol vardır: iyi kolesterol (HDL) ve kötü kolesterol( LDL). Yumurtanın her gün tüketimi vücut sağlığı için hiç zararlı değildir ve vücuttaki kolesterol miktarına hiç etkisi yoktur. Belki iyi kolesterolün artmasına neden olur ve bu kolesterolünde vücut için hiç yan etkisi yoktur.

Yumurtanın kilo vermekte yardımcı olan özelliği.

Araştırmalar sonucunda elde edilen konu şudur ki sabah yumurta sarısı tüketmek doyumluluk hissi verir ve insanın acıkmamasına neden olur. Bu yüzden yumurta sarısı tüketenlerin diğer insanlara göre daha çok kilo vermelerine neden olur.

Yumurtanın beyin sağlığına etkisi.

Kolin yumurtada besleyici maddelerden biridir ve yumurtada sıklıkla bulunur. Bu madde beynin daha hızlı gelişmesine ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.Ayrıca bu madde hafıza için bile çok yararlıdır. Daha önemlisi anne karnında olan embriyo ve ilk doğmuş bebekler için çok faydalıdır. Hamile kadınlar için yumurta tüketimi sıklıkla tavsiye ediliyor.

Yumurtanın beyin sağlığına etkisi

Yumurtanın göz için faydaları.

Yumurtadaki iki çeşit antioksidan gözü güneş ışınlarından korur ve göz hastalıklarına karşı dayanıklılık sağlar.

Yumurta protein deposudur

Yumurta protein deposudur yani vücut için gerekli olan amino asitlerin hepsi yumurtada vardır. vücut sinir hücrelerini üretmek için proteine ihtiyacı vardır.

Yumurtanın kemik için olan faydaları.

Yumurtanın kemik için olan faydaları.
Yumurtanın kemik için olan faydaları.

Yumurta D vitamini deposudur. D vitamini yiyeceklerin arasındaki kalsiyumu emer ve bu sayede vücut gerekli kalsiyumu almış oluyor.

Yumurta saçları besler.

Yumurtada sülfür taşıyan amino asitler vardır ve değişik çeşitlerde vitamin ve mineralle doludur. Bu yüzden bu vitaminler ve mineraller ve en önemlisi sülfür saçların beslenmesinde yardımcı olur ve daha sağlıklı saçlara sahip olmak için en iyi besindir. Eğer saçlarınızın daha iyi olmasını istiyorsanız her gün bir yumurta tüketin. Ayrıca anlatmış olduğumuz mineraller ve vitaminler tırnakların iyi olmasında bile yardımcı olur.

Yumurta enerji kaynağıdır.

Yumurta B vitaminlidir ve B vitamini ise gün boyunca enerji olmanıza yardımcı olur.

Yumurtanın bağışıklık sisteminde olan etkisi.

A vitamini ve D vitamini bağışıklık için çok yararlıdır ve vücudu virüslerden ve hastalıklardan korur.

Yumurtanın cilt için olan faydaları.

Cilt A vitamini ve selenyum ile beslenir ve daha sağlıklı bir hale gelir. yumurtadaki A vitamini ve selenyum cildi besler ve daha sağlıklı olmasında yardımcı olur.

Yumurtanın cilt için olan faydaları.
Yumurtanın cilt için olan faydaları.

Yumurta dalak için bile faydalıdır.

Kolin yumurtadaki besleyici maddelerden biridir. Yumurtadaki kolin dalak sağlığı için çok yararlı bir maddedir.

Yumurta meme kanserini önler.

Beslenme şekli kanserlere karşı vücudu korur. Yumurtanın sarısında mevcut olan kolin meme kanserine yakalanmayı önler. Araştırmalara göre her hafta iki yumurta tüketimi kanserin önlenmesinde çok etkilidir.

Yumurtanın zararları

Yumurtanın inanılmaz faydaları nedir öğrendik. Şimdi sıra onun zararlarına geldi. Yumurtadaki protein bazen bazı insanlarda hassasiyete yol açabiliyor bu yüzden yumurtaya hassasiyetleri olanlar çocukluktan beri bu sorunu biliyorlar ve bu yüzden daha az tüketmeye çalışıyorlar.

Yumurtadaki proteinin hassasiyete neden olması.

Yumurtaya olan hassasiyetin yoğunluğu her insan için farklıdır. Bu hassasiyet farkli yollardan belirli oluyor. mesela bazı insanlarda bu hassasiyet deri üzerinde ve kaşınma gibi belirtilerde belli oluyor. Bazı insanlarda ise karın ağrısı, ishal ve ateş gibi belirtilerde bu hassasiyet belli oluyor. dolayısıyla bu hassasiyeti yaşayanlar yumurta tüketimleri az veya olmamalıdır veya yemekler içinde tüketmeleri gerek.

Yumurta proteini

Yumurtayi çiğ olarak tüketmek tavsiye edilmiyor. Çiğ yumurtada salamuna adında bir bakteri olabiliyor. Yumurtayı çiğ olarak tüketmek bu bakterinin vücuda girip ishal, ateş, karın ağrısı gibi hastalıklara neden olur. Dolayısıyla yumurtayı tüketmeden önce pişirmek sıkça tavsiye ediliyor. yumurtanın pişmesi bu bakterinin ölmesine neden olur ve sorun oluşturmaz.

Yumurta ve listin

Yumurta sarısında bulunan listin bir yağ çeşididir. Her gün 10-30 gram listin tüketimi vücut için hiçbir zararı yoktur. Ama bu orandan fazla listin kullanmak zararlı olur. Anlattığımız hastalıklara yol açar.

Altın kuluçka Endüstriyel ve Ticari Gurubu olarak bugünkü  yumurtanın inanılmaz faydaları adlı makalemizi bizimle beraber olduğunuz için sizlere teşekkür ederiz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Join the Discussion