Skip links

Zebra ispinoz

Zebra ispinoz

İspinoz türlerinden olan zebra ispinoz en çok sevilen ispinoz türlerinden birisidir ve siyah ve beyaz çizgileri ve benekleri olduğu için zebra ispinoz diye isimlendiriliyor. 

zebra-ispinoz

Bu ispinoz ingilizcede “Zebra Finch” diye adlandırılıyor. Zebra ispinoz serçe ailesinden olan bir kuştur ve yetiştiriciler tarafından en çok tercih edilenler dendir. Makalemizin devamında sizlere Zebra ispinozun özelliklerini ve yaşam tarzlarından bahsedeceğiz. 

Zebra ispinozun yaşadığı yerler

Zebra ispinozu Avusturalyanın nemli ormanlarında yaşar ama şimdi hemen hemen dünyanın her yerinde bulunan bir kuş türüdür. Otlu ve ağaçlı alanlarda yemek ve su kolay bulunduğu için ispinozlar yaşamak için bu alanları seçerler ve daha hızlı üreyip çoğalırlar. 

zebra-ispinoz

Zebra ispinozlarının özellikleri 

Zebra ispinozları soğuk hava koşullarında yaşayabilen ve hastalıklara karşı dayanıklı kuşlardırlar ve onları her yerde yetiştirmek mümkün. Güzel sesleri vardır ve her zaman öterler ve ses çıkarırlar. Zebra ispinozları kolay çiftleşirler ve bu konu ile ilgili sıkıntı yaşamazlar. 

Diğer kuşların aksine yüksek sıcaklıklarda ve düşük ve soğuk havalarda yaşayabilirler ve dayanıklıdırlar. Çoğu yetiştiriciler onları bahar ve sonbahar aylarında evden dışarıda yetiştirirler ama yaz ve kış aylarında sorun yaşamamak için onlar içeride ve kapalı bir alanda yetiştirirler. Çoğu güzel özelliklerinden yana bu kuşu çok ucuz bir fiyata alabilmek mümkün. 

Zebra ispinozları hareketli kuşlardırlar ve kafesin içinde hep her tarafa zıplayıp hareket ederler. Dolayısıyla onlar için büyük bir kafes almanız gerekir. Aynı zamanda ispinozlar sosyal kuşlardırlar ve grup halinde yaşamak isterler. Zebra ispinozu almak isterseniz mutlaka bir kaç tane almanız gerekir. 

Zebra ispinozunun fiziksel özellikleri 

Zebra ispinozlarının en ilginç özelliklerinden biri kafasının yan tarafında bulunan turuncu benektir. Bu turuncu benek genelde erkek cinsinde olur ve dişi cinsinde olmaz. Ayrıca erkek cinsinin gagası dişi cinse göre daha açık turuncudur. İspinozların bu özellikleri onların kolayca teşhis edilebimelerinde yardımcı oluyor. İspinozların tüyleri çeşitli renklerdedir ve bu onların daha güzel olmalarına neden oluyor. 

zebra-ispinoz

Zebra ispinozların çiftleşmeleri 

Yemek, su ve yuva gibi ihtiyaçlar tamamen hazır olduğunda ispinozlar çiftlemek için hazırdırlar. Doğada yaşayan ispinozlar yuvalarını bitkilerde ve yapraklardan yaparlar. Ama kafeste yaşayan ispinozlar için birer hazır yuva almanız gerekiyor. Yuvanın içine pamuk ve kafese ise küçük kumaşlar veya kısa iplikler koyunuz. Dişi ve erkek kuş yuvanın düzgün ve istedikleri gibi yapmaları için onları kullanacaktırlar. 

Çiftleşme zamanına vardığında erkek ispinoz daha güzel ötmeye ve hareketler yapmaya başlar ve kendini dişisine çekici göstermeye çalışır ve ilgisini çekmek ister. Çiftleşme süresi bittikten bir hafta sonra dişi kuş yumurtlar. Dişi ispinoz yumurtladıktan sonra kuluçkaya yatar. Her sefer yumurtladığında 2-5 adet yumurta yumurtlar. 11-14 gün sonra civcivler yumurtadan çıkarlar ve çok küçük, güçsüz ve gözleri kapalıdırlar ve ebeveyinler onlaru yedirme görevini üstlenirler. Eğe kuluçka makinesi yardımıyla çıkım yaparsanız anne ve baba kuş onlara bakmayacaklar ve onları kendiniz beslemeniz gerekecektir. 

zebra-ispinoz

Civcivlerin büyüme süreçleri 

civcivlerin tüyleri bir ay sonra tamamen çıkacaktır ve iki ay sonra tamamen olgun olup ve ebveyinlerine ihtiyaçları olmayacaktır ve üç aylık olduklarında çiftleşmek ve üremek için hazır olacaktırlar. 

İspinozların yemekleri 

İspinozlar civcivken onları ebeveynleri besliyor. Bu süreçte onların yemlerinden ilave haşlanmış yumurta, sebzeler ve yumuşak meyveler vermeniz gerekir. Çiftleşme dönemine girmeden önce onlara az yağlı yemekler vermeyi unutmayınız çünkü kilo almaları onların çiftleşmelerinde sıkıntı yaşamalarına neden olur. Zayıf ve halsiz olduklarını görürseniz onlar için özel mineraller alabilirsiniz. 

Join the Discussion